2010.05.03. 18:16
Robert Capa kiállítás
Nagy megtiszteltetés, hogy mi nyithatjuk meg a dunaújvárosi Capa kiállítást, meg kell mondjuk, az On The Spot történetének talán legkedvesebb felkérése ez. Mindketten Capa-rajongók voltunk már a sorozat előtt, nem véletlen, hogy mottónkat is tőle kölcsönöztük: "Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel." Ugyanakkor a mottón kívül szinte semmi közünk sem lehet Robert Capához, az itt látható képek jó része ma valószínűleg el sem készülhetne, közlésről nem beszélve. Mihelyst egy nagy háborúba érkezik a fotós, újságíró vagy operatőr, nyilatkozatot tesz az adott hadsereg médiairodájában, amelyben vállalja, hogy halálról vagy komoly sérülésről készült felvételt nem publikál, mielőtt a hadsereg értesíti a rokonokat, és ők hozzájárulásukat adják a képekhez. Másrészt azt is vállalja, hogy a bevetések után átadja az összes felvételt ellenőrzésre, és a letiltott képeket elfelejti. Ha a fotós megszegi a szabályokat, a hadsereg legközelebb nem fogadja.
Néhány napja, Burmából hazafele Bangkokban állomásoztunk, ahol a tüntetés közepén, rendőrsorfallal a hátunk mögött a Reuters egyik legfontosabb haditudósító fényképészével beszélgettünk - természetesen Robert Capáról. Ő is ezeken a képeken nőtt fel, noha pontosan tudja, hogy ő még csak hasonlóra sem lesz képes. Ha másért nem, azért, mert a frontvonal egyszerűen kiszélesedett. Az amerikai katona szabad szemmel nem látható célpontokra lő, kilométerekkel odébb, a Qassam-harcos azt sem tudja, hova céloz a Gázai Övezetből, csak "át", Izraelbe. Capa képei közeliek, egy szűk frontvonal szuperközeli képei, ahol mindenki végtelenül közel engedte magához a fényképészt.
Miközben a történetben egyértelmű, ki mellett állunk, azt is látni kell, hogy szinte minden haditudósító tudathasadásos állapotban dolgozik nap mint nap. Pontosan tudja, hogy minél többen halnak meg, a reflektorfény annál nagyobb. Kívánja, hogy felrobbanjon valami? Kívánja, hogy meghaljanak alanyai? Nem mindenki. Ugyanakkor - ahogy Capa is írta - a haditudósító szerencsejátékos, a tét a saját élete, ezt teszi kockára minden egyes kattintással. Ugyanakkor miközben életét kockáztatja és mások szenvedéséből él, missziót is teljesít: a világ a haditudósításnak köszönhetően nem mondhatja többé, amit annyiszor mondhatott a történelem legborzalmasabb pillanatai után: "nem tudtunk róla".
Elhangzott: 2010. április 30-án, a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézetben, a Nemzeti Múzeum igazgatójának köszöntője után
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '217136951693260', autoLogAppEvents : true, xfbml : true, version : 'v10.0' }); };
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek