2010.04.15. 20:40
Burma 1.
Ma délután bomba robbant Burma fővárosában, de mi és a nyersanyag még reggel kijutott az országból! Az elmúlt öt napban a blogon és a Facebook-ok a korábban megbeszéltek szerint csakis a webszerkesztők garázdálkodtak a nevünkben, éppen azért, hogy ne keveredjünk gyanúba Burmában, ahol az első évad utolsó adását forgattuk.
Éppen ezért a velünk beszélgetők arcát sem rögzítettük, kivéve egyetlen esetet. Az egyik legfontosabb ellenzéki vezető, U Win Tin 20 évig volt börtönben politikai fogolyként, miután megalapította az NLD-t (Nemzeti Liga a Demokráciáért, a máig háziőrizetben tartott Aung San Suu Kyi pártja). Másfél évvel ezelőtt szabadult, azóta nem találkozott nemzetközi tv-stábbal, mert egyrészt a burmai hatóságok nem engednek be külföldi újságírót (mi hátizsákos turistaként léptük át a határt), másrészt U Win Tin-t folyamatosan megfigyeli a titkosszolgálat - a szállodánál is, ahol a titkos interjú készült, de erről majd később.
Amúgy is teljesen lehetetlen helyzetekben kellett interjúkat készítenünk, az egyiket egy tó közepén, hattyúalakú vízibiciklikben, egyikben az alany, a másikban mi. A lány, akivel találkoztunk, ujságíró, és csak titokban dolgozhat. A kiskamerájával forgatott anyagokat egy demokráciáért harcoló szervezet kicsempészi az országból. Ha lebukik, legkevesebb 17 év börtön vár rá. Ezért kellett a "Hattyú Hadművelet": két órán keresztül vízibicikliztünk ötven fokban egy tó közepén, miközben a lány mesélt... Például arról, hogy mik történtek a barátaival Burma különböző börtöneiben vagy hogy milyen körülmények között élnek és dolgoznak itt az emberek. Ez egyébként kívülről alig látszik. A katonai junta, a Burmát rettegésben tartó, mintegy 15 tábornokból álló vezetés mindent megtesz azért, hogy a látszat valóban csaljon. A turistákat az ország bizonyos részeire engedik csak be, a nevezetességeket rendbe tették, kényszermunkával szuper utakat építettek, remek szállodákban lakhatunk, és hazai színvonalon koktélozhatunk Yangoon elitjével, már ha van hozzá gyomrunk...
Most látjuk a BBC-n, már Thaiföldön, hogy Yangoonban ugyanannál a tónál robbant a bomba, ahol a tavi interjú készült, és legalább kilencen meghaltak. Minden nap ott sétálgattunk, több találkozónk volt ott, ezekben a napokban óriási tömeg hömpölyög arrafelé, ünneplik az újévet, zajlik a vízfesztivál, egymást locsolják az év egyetlen önfeledt eseményén Burmában... Az év összes többi napján csend van, az emberek zárkózottak, visszafogottak, nem mernek beszélni politikáról, próbálnak nem gyanúba keveredni a hatalom szemében, csendesen mosolyognak mindenkire, sok turistától hallani: Burma a mosoly országa, akárcsak annak idején a legvidámabb barakk - jut eszünkbe rögtön... Ilyenkor viszont az emberek kimennek az utcára, és legális az ereszd el a hajam! Ha tényleg kilencen haltak meg, ahogyan a hírekben mondják, az eléggé nagy szerencse ahhoz képest, hogy azon az utcán ezekben a napokban egymás hegyén-hátán táncolnak a "szilveszterező" burmaiak, arra meg gondolni sem szeretnénk, hogy mi van, ha egy nappal tovább maradunk, vagy egy nappal hamarabb robban a bomba. Hogy ki robbantott és miért, egyelőre nem tudni.
window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId : '217136951693260', autoLogAppEvents : true, xfbml : true, version : 'v10.0' }); };
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
misu75 2010.05.03. 20:52:47
En most telen voltam ott es az idegenvezetonk (helyi) az elso nap amikor beszelt a belso ellensegirol amik ellen kuzd.Az elsokent a government
(kormanyt ) emelte ki.
Mi ott nagyon meglepodtunk a nyilt szinvallasa miatt . kerdeztuk hogy nem fel e . Azt valaszolta hogy nem es az orszag 80-90% igy erez.
Utanna mi is nyiltabban mertunk kerdezni embereket ilyenekrol.
A tengerparton is volt egy srac akivel nagyon összebaratkoztunk.
Ő is nyiltan tobb ember elott este a tengerparton felelem nelkul mondta a velemenyet az egesz dologrol.
Szerintem nem kellene ennyire dramatizalni a helyzetet. mert annyira nem lehetett veszelyes.
A baratom aki ket evvel ezelott volt es o is velunk volt meglepodott hogy mekorat valtozott az orszag ket ev alatt.
Igaz hogy nem engedik be a magyar allampolgarokat ez a riport miatt?
Utolsó kommentek